Karfiol kao lek
U novije vreme se karfiol, kao i ostalo povrće iz "porodice kupusa", sve više preporučuje i koristi kao zdrava hrana. Zbog svoje energetske, hranljive i lekovite vrednosti, veoma povoljno deluje protiv bolesti koje nastaju usled savremenog načina života i ishrane.
Karfiol je povrće iz reda divljeg kupusa, poreklom iz Male Azije i Mediterana i koristi se u ishrani u raznim oblicima već nekoliko hiljada godina. U sadašnjem obliku je počeo da se koristi u 15. veku, dok se u Americi koristi od 16. veka.
Karfiol se na našem tržištu može naći uglavnom od sredine jeseni do kraja zime, ali je zahvaljujući plastenicima i staklenicima dostupan gotovo cele godine. Ako se uzme u obzir i ukiseljen (konzerviran kiseljenjem), karfiol se onda na našoj trpezi može naći tokom cele godine.
Budući da se karfiol dobija od ukrštenih sorti, a poreklom je od kupusa - zbog korisnih sastojaka zove se i "školovani kupus". Razlikujemo beli i ljubičasti karfiol, a sličnih su osobina.
Sastav
Karfiol je sličan brokoliju, a u sebi sadrži sledeće hranljive sastojke:
* beta-karoten
* biljna vlakna
* biljne masti
* biotin
* vitamin A
* vitamin C
* gvožđe
* glukozu
* enzime
* izotocijanate
* indole
* kalijum
* kalcijum
* lutein
* proteine
* sulforafan
* sumpor
* ugljene hidrate
* fitonutrijata
* folnu kiselinu
* fosfor
* celulozu
Korišćenje
Karfiol se u ishrani koristi sirov (kao salata...), kuvan (supa ili čorba bez mesa ili sa mesom), pohovan, kao dodatak jelima (supi), ali i ukiseljen, kao zimska salata (turšija)... Pored cvasti, koriste se i stabljike. Pošto sadrži malo kalorija, a mnogo korisnih sastojaka, karfiol se preporučuje u dijetalnoj ishrani, ali je povoljan i u ishrani trudnica.
U ishrani se koristi cvast i lišće zato što imaju najviše korisnih sastojaka. Za dijetalnu ishranu je povoljan pošto se teže vari, pa drži sitost. Karfiol nije pogodan za osobe koje boluju od crevnoželudačnih bolesti.
Pošto je osetljiv, karfiol se može ubran čuvati nekoliko dana van frižidera, a i u frižideru samo nekoliko dana.
Dejstvo
Uzimajući u obzir da karfiol sadrži dosta lekovitih materija i antioksidanskog je dejstva, dokazano je da veoma povoljno deluje na organizam u borbi protiv sledećih bolesti:
* alergija
* anemija
* artritis
* astma
* bolesti disajnih organa
* bolesti zuba
* bolesti srca
* bolesti usne duplje i ždrela
* depresija
* ekcem
* impotencija
* istegnuća mišića i legimenata
* lečenje raka
* menopauza
* multipleks skleroza
* nedostatak apetita
* neplodnost
* nesanica
* nestabilan krvni pritisak
* osteoporoza
* prehlade i grip
* problemi sa kosom
* problemi sa metabolizmom
* problemi sa nivoom holesterola u krvi
* problemi sa povredama kože i kožnim bolestima
* problemi sa prostatom
* problemi u trudnoći
* povećana telesna težina
* sinuzitis
* stres
* uganuća
* hemoroidi
* šećerna bolest
* šlog
Način delovanja
Ispitivanjima se došlo do zaključka da pored antioksidantskog delovanja karfiol ima veliku ulogu i kao čistač organizma od štetnih materija (detokcikacija) nastalih usled loše i nezdrave ishrane i dejstva zagađene sredine i zračenja.
Karfiol nije prolazna moda, već veoma korisna namirnica i dobar prirodni lek za prevenciju i lečenje mnogih bolesti pa ga zato treba često koristiti u ishrani.