Backa Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Informativno-zabavni
 
PrijemBaneriLatest imagesRegistruj sePristupiBundeva, (Dulek ili Tikva) Img]
Zadnje teme
» Mungo Jerry - Boot Power (1972)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySub Avg 15, 2015 8:49 am od Lalaso

» C.C. Catch - MusicBox (2003)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySub Avg 15, 2015 8:47 am od Lalaso

» VA - Super Hits of the '70s - Have a Nice Day Vol. 2 (1990) FLAC
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySre Jul 29, 2015 8:25 am od Lalaso

» Quadro Nuevo - Tango (2015)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySre Jul 29, 2015 8:21 am od Lalaso

» T-Bone Walker - Good Feelin' (1993)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptyPet Jul 24, 2015 7:04 pm od Lalaso

» Woody Shaw - Woody Shaw With Tone Jansa Quartet (1985)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptyPet Jul 24, 2015 7:01 pm od Lalaso

» Jimmy " Baby Face " Lewis - The Complete Recordings 1947-1955 (2002)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySre Jul 22, 2015 7:31 pm od Lalaso

» VA - Dore L.A. Soul Sides 2 (2015) Lossless
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptySre Jul 22, 2015 7:29 pm od Lalaso

» Don Backy - L'immensita (1998)
Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptyNed Jul 19, 2015 9:22 am od Lalaso

Backa chat
Muzičke vesti


Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga

  Bookmark and Share

Delite | 
 

 Bundeva, (Dulek ili Tikva)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Lalaso
Admin
Admin
Lalaso


Bundeva, (Dulek ili Tikva) Empty
PočaljiNaslov: Bundeva, (Dulek ili Tikva)   Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptyČet Mar 17, 2011 6:22 pm

Bundeva, dulek ili tikva – lek i hrana



Bundeva (Cucurbita pepo L. – Cucurbitaceae) je jednogodišnja, zeljasta biljka. Vodi poreklo, kao i ostale vrste tikvi, iz Centralne Amerike i donešena je u Evropu u XVI stoleću (u Peruu i Meksiku, arheolozi su pronašli dokaze stare 4000 godina o kulturi njenog gajenja).

Gaji se radi ploda koji može biti težak i preko 10 kg (nisu retki primerci mase od 50 i više kilograma) i semena iz kojeg se, hladnim postupkom, cedi ulje. Kod nas (Srbija) više je zastupljena kao pridruženi usev (međuusev) kukuruzu ili na okućnicama i seje se u isto vreme. Ovo je biljka sa šupljim, 4-5 metara dugim vrežama a savremena selekcija teži njihovom skraćivanju radi postizanja višeg prinosa i lakše primene agrotehničkih mera. List je širok, nasađen na duge peteljke. Cvetovi su žuti, krupni, lončasti. Zbog izraženog medenja, dobra je paša za pčele, kada se vrši i oprašivanje dvodomih cvetova. Cveta u julu i avgustu a sazreva septembra i oktobra. Cvet je otvoren od zore do 10 ili 11 sati pre podne, kada se zatvara. Svaki dan cvetaju drugi cvetovi. Najčešće se sreću, u narodnom povrtarstvu, botanički tipovi krupnih plodova, glatke ili slabo segmentirane površine, beličaste ili olovnosive boje kore, žutonarandžastog mesa i belog semena. Žuta boja mesa (endokarp) potiče od karotenoidnih jedinjenja.

Iz semena se cedi ulje (38-39%) tamnozelene boje sa crvenim prelivima; uljane sorte daju oko 48% zlatnožutog ulja. Cucurbita pepo convarietas citrullinina – varietas styriaca* (bundeva golica) ima žuto-zelenu koru, žuto-narandžasto meso i tamno zelene semenke bez spoljašnje opne, što omogućava lakše ceđenje. Dobijeno ulje je tamno zeleno sa crvenkastim prelivom i ima specifičan, prepoznatljiv ukus bundevinog semena. Ova sorta bundeve danas se gaji širom sveta, naročito u Ontariju (Kanada).

* Styria (Steiermark) – Štajerska, jugoistočni deo Austrije, graniči se sa istoimenom pokrajinom severnog dela Slovenije.

Selekcioni rad, industrijsko gajenje i prerada razvijeni su u SAD, Rusiji, Nemačkoj i Mađarskoj. Tradicionalno se gaji i manufakturno prerađuje seme u Sloveniji i Hrvatskoj.

U ishrani ljudi se koristi pečena i kuvana, a seme u vidu ulja ili pečeno. (Ulje se u lečenju i kulinarstvu koristi bez preterane termičke obrade, jer je maksimalna temperatura 100°C.) Domaćim životinjama se daje sirova, isitnjena, kao i uljane pogače, u kompoziciji dnevnog obroka hrane i posebno, izmrvljeno, celo seme kao antihelmintik (protiv crevnih parazita).

Tikva (bundeva) u sebi sadrži razne korisne (lekovite) sastojke kao što su:

* beta karoten
* belančevine
* biljna vlakna
* biljne masti (ulja)
* vitamin A
* vitamini B1, B2, B3 i B6
* vitamin C
* vitamin E
* gvožđe
* kalijum
* kalcijum
* karoten
* lutein
* mangan
* nacin
* nezasićene masne kiseline
* pektin
* salicilnu kislenu
* ugljene hidrate
* fitosterin
* folnu kiselinu
* fosfor
* fosfornu kiselinu
* celulozu
* cink (semenke)
* šećer

Upotreba u ishrani

Tikva ima veliku biološku, a relativno malu energetsku vrednost pa se preporučuje i za dijetalnu ishranu, a njeni sastojci se koriste i u farmaceutskoj industriji.

Neke vrste tikve uzgajaju se za ljudsku ishranu, a neke i za ishranu domaćih životinja.

Tikva se u ishrani koristi kuvana ili pečena. Semenke tikve mogu se jesti sušene ili pečene i veoma su hranljive, lekovite, ali i kalorične. Sok i pulpa od bundeve koriste se za spravljanje raznih koktela i sokova.

Tikva se preporučuje kao dijetalna hrana: bolesnima, starijim osobama, deci, dojiljama i trudnicama.

Lekovite osobine

Zbog toga što sadrži dosta lekovitih materija, tikva povoljno deluje na organizam kada su u pitanju:

* akne
* alergija
* anemija
* arteroskleroza
* astma
* anksioznost
* bolesti mokraćnih puteva
* bolesti srca i krvnih sudova
* bradavice (prah iz cvetova)
* bronhitis
* giht
* gojaznost
* depresija
* dijareja
* ekcem
* zapaljenje bešike
* impotencija
* ispucala koža (ulje)
* krvarenje iz nosa
* krvavi prolivi
* makularna degeneracija
* migrena
* kao diuretik
* nastanak šećerne bolesti
* neplodnost
* nesanica
* opekotine
* otvorene rane i prelomi
* pad imuniteta
* PMS
* prevencija organa za varenje
* prehlade i grip
* problemi sa kožnim bolestima
* problemi sa vidom
* problemisa jetrom
* problemi sa pamćenjem
* problemi sa prostatom
* protiv zatvora
* protiv crevnih parazita (semenke)
* proširene vene (obloge)
* psorijaza
* reuma
* regulisanje povišenog holesterola
* problemi u trudnoći
* razne infekcija i otvorene rane
* sinuzitis
* sprečavanje i lečenje bubrežnih bolesti
* sprečavanje i lečenje nekih vrsta raka
* stres
* uganuća i istegnuća
* upala žuči
* hemoroidi
* herpes
* hipertenzija
* hronični umor
* crvenilo

Zaključak:
Na osnovu navedenih podataka stvarno se može zaključiti da tikve ili bundeve ne koristimo u ishrani u tolikoj meri koliko bi trebalo.

Tikve, semenke tikve i ulje od semenki treba koristiti češće u ishrani kao jelo, dodatak jelima ili desert (umesto grickalica). Na taj način čuvamo svoje zdravlje i pomažemo organizmu u borbi protiv mnogih bolesti.


Nazad na vrh Ići dole
Lalaso
Admin
Admin
Lalaso


Bundeva, (Dulek ili Tikva) Empty
PočaljiNaslov: Lekovita svojstva bundeve, semena, cveta i ulja   Bundeva, (Dulek ili Tikva) EmptyČet Mar 17, 2011 6:23 pm

Lekovita svojstva bundeve, semena, cveta i ulja

U tradicionalnom isceljivanju, plod se preporučuje kao diuretik, osobama obolelim od reume, gihta, zapaljenja bubrega i mokraćne bešike. Dijetalna je hrana za gojazne osobe i dijabetičare, kao i onima sa oboljenjem želuca i tankih creva i kod pojave krvavih proliva. Protiv upale jajnika i problema menopauze treba je redovnije, u većoj količini, jesti i piti njen sok. Zapaženo je da bundeva dobro čini i obolelima od psorijaze (diuretsko dejstvo). Kod zapaljenja bubrega ili bešike savetuje se svakodnevni obrok od dinstane, neslane, bundeve sa malo paradajza i seckanog crnog luka koji je začinjen kašikom pavlake. Za ublažavanje bolova od proširenih vena treba je sveže nastruganu staviti kao oblog, te držati duže privijenu.

Seme se koristi za lečenje hipertrofirane prostate, kada ga treba – svakodnevno - presnog jesti. Najčešće se preporučuje kao antihelmintik pri pojavi dečijih glista (oxiuris) i pantljičare (tenia, trakavica). Ljuštenjem semena uobičajene bundeve, ne treba uklanjati tanku, srebrno-zelenkastu pokožicu (tegumen) jer se u njoj nalazi najviše lekovitih sastojaka, dok uljane sorte nemaju ljusku već samo prozračnu semenjaču.

Lek protiv glista i pantljičare: ujutro, natašte, treba pojesti istucane semenke sa malo meda (oko 50 grama za odrasle osobe) - mala deca od 30 do 50 grama, starija od 30 do 150 (200) a odrasli od 300 do 400 grama. Posle pola sata popiti kašiku ricinusovog ulja te ne jesti i piti nekoliko sati (može se jesti narendana mrkva).

Druga varijanta recepta (ruska) preporučuje da se posle jednog sata terapija ponovi, bez prethodnog uzimanja ricinusovog ulja.

Dalja mogućnost je konzumiranje ulja u svakodnevnoj ishrani, što se praktikuje na severozapadu Balkana i srednjoj Evropi (u Sloveniji postoje male, porodične, uljare čije ulje se visoko vrednuje na tržištu – čak, u dvostrukom odnosu prema maslinovom, te se razređuje drugim, jeftinijim biljnim uljima u razmeri 1:1).

„Grickanje” pečenog semena, u cilju lečenja, ne može se preporučiti jer je pojava crevnih parazita povezana sa slabom higijenom ruku i niskom zdravstvenom kulturom stanovništva; mada, postoje preporuke ove vrste u starijoj literaturi kada su bili drugačiji zdravstveno-socijalni uslovi života.

Kod pojave bradavica, treba ih dva puta dnevno blago trljati smrvljenim prašnicima cvetova dok se ne osuše i same otpadnu. (Napomena: ovakve i slične promene na koži su sve češće u populaciji, a mogu se rešavati i mazanjem sokom peteljke smokve i stabljike maslačka.)

Protiv crevnih parazita, domaćim životinjama treba u prekrupi ili stočnom brašnu, davati sledeće količine istucanog semena po grlu, dnevno: kokoš 1-2 g, mačka 20-30 g, pas 30-60 g, svinja 80-130 g, u zavisnosti od telesne mase.

Za isceljivanje rana, opekotina i ispucale kože preporučuje se mazanje kvalitetnim uljem.

[Ulje je dobar medijum za ekstrahovanje lekovitog bilja na niskim temperaturama i spravljanje melema i kozmetičkih preparata (opšte, prećutno usvojeno, pravilo je da temperatura ekstracije lekovitog bilja u bilo kom ulju ili vodi ne treba da pređe 60°C u vodenom kupatilu).]

Ulje semena bundeve sadrži vitamine A, B1, B2, B6, C, D, E, K i minerale (kalcijum, magnezijum, kalijum, cink, kao dominantne mineralne sastojke).

Sadrži više od 60% nezasićenih masnih kiselina i bogato je biljnim proteinima/belančevinama. Ulje semena bundeve bogato je omega 3 i omega 6 esencijalnim masnim kiselinama koje povećavaju energiju organizma, poboljšavaju zdravlje reproduktivnih organa i obezbeđuju lep izgled kože i bolju funkciju centralnog nervnog sistema (mozga).

Naučna istraživanja pokazala su da ovo ulje reguliše nivo holesterola, preventivno deluje kod funkcije mokraćne bešike i prostate i pomaže u lečenju sindroma iritiranih creva. Takođe, istraživanja su pokazala da ovo ulje može da smanji frekvenciju/rizik pojave nekih vrsta kamena u bubrezima.

U Štajerskoj, ulje bundevinog semena (Kürbiskernöl, Kernöl) proizvodi se na poseban način u jesen. Seme golice se ručno odvaja iz bundeve, pere i suši. Potom se zagreva par minuta na 60°C. Zatim se seme presuje hladnim postupkom. Od 2,5 kg semena golice dobija se 1 kg ulja. Ovaj način dobijanja ulja bundeve vrlo se razlikuje od savremenog, industrijskog, postupka koji se danas koristi (seme se izdvaja mašinskim putem, a ostatak bundeve se rasipa po polju, umesto da se iskoristi za ishranu ljudi i domaćih životinja).
Nazad na vrh Ići dole
 

Bundeva, (Dulek ili Tikva)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Backa Forum :: Best Of The Web :: Zdravlje :: Lekovi iz kuhinje-
Skoči na: