Kupus kao hrana i lek
Kupus (brassica oleracea) je zbog svoje energetske vrednosti, hranljivih materija i bogatstva vitamina postao redovna salata i hrana u ljudskoj ishrani, ali i lek koji pomaže u sprečavanju i lečenju mnogih bolesti.
Kupus raste i koristi se u ishrani na skoro svim prostorima Evrope. Koristili su ga još Stari Rimljani, čak znali da je veoma dobar za varenje hrane. Kiseo kupus je veliki izvor vitamina u zimskim uslovima. U istoriji je poznato, kao legenda, da su mornari Džejmsa Kuka na dugim putovanjima sačuvali zdravlje i živote zahvaljujući kiselom kupusu.
Razlikujemo sledeće vrste kupusa: zeleni kupus, crveni kupus, kovrdžavi kupus, kineski kupus i kinesku blitvu. Kupus je nastao selekcijom divljeg kupusa, a tom selekcijom su nastale i mnoge biljke iz porodice kupusa koje se u današnje vreme koriste u ishrani. Kupus je sezonsko povrće (jesen - zima), ali se u našim krajevima nalazi u prodaji skoro cele godine.
Sastav
Kupus raste kao prizemna biljka sa jakim korenom i okruglom lisnatom glavicom iznad zemlje, sadrži malo kalorija a dosta hranljivih sastojaka:
* belančevine
* bakar
* beta-karoten
* biljna vlakna
* biljne masti
* vitamin A
* vitamine B1
* vitamin C
* gvožđe
* glukosinolat
* zeaksantin
* lutein
* kalijum
* kalcijum
* karotenoid
* magnezijum
* proteine
* sumpor
* tartonsku kiselinu
* ugljene hidrate
* folnu kiselinu
* fosfor
Korišćenje
Kupus se u ishrani koristi sirov, kiseo ili kuvan sa raznim dodacima. Kupus ne treba dugo kuvati jer se onda gubi njegovo korisno dejstvo. Za lečenje čireva, bubuljica i nekih kožnih oboljenja ili modrica listovi kupusa koriste se i kao obloge za bolno mesto. Protiv kašlja kupus se koristi kao obloga koja se stavlja na grudi.
Dejstvo
Kupus sadrži dosta lekovitih materija i ima antioksidansko i antiseptičko dejstvo, jača imunitet i povoljno deluje protiv sledećih bolesti i tegoba:
* artritis
* bolesti srca i krvnih sudova
* bronhitis
* giht
* glavobolja
* ekcem
* istegnuća mišića i legimenata
* lečenje raka dojke
* makularna degeneracija
* malokrvnost
* mamurluk
* modrice
* osteoporoza
* plućne bolesti
* povišeni holesterol
* prehlade i kašalj
* proširene vene
* kožne bolesti
* rak debelog creva
* regulisanje krvnog pritiska
* regulisanje prekomerne težine
* regulisanje varenja
* rektalni rak
* rak prostate
* reuma
* skorbut
* stres
* uganuća
* hormonski karcinom
* upala debelog creva
* čirevi i bubuljice
* čir na dvanaestopalačnom crevu
* čir na želucu
* šlog
Način delovanja
Ispitivanjima je utvrđeno da ovo povrće ima antioksidantsko i antiseptičko dejstvo. Kupus je povrće koji se gaji i koristi u ishrani ljudi u velikim količinama u skoro svim zemljama sveta a pomaže u očuvanju zdravlja. Ima dosta dijeta koje se baziraju na jelima čiji je osnovni sastojak kupus.
KUPUS Sprečava skorbut, leči čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, hronični zatvor, deluje antiseptično, jača odbrambeni sistem organizma, leči reumu, rane od proširenih vena na nogama, plućne bolesti, artritis, giht, malokrvnost. Kupus (Brassica oleracea L.) je dvogodišnja biljka iz familije krstašica, izuzetno važno povrće u ishrani naših ljudi. Bere se od maja do novembra. Kupus ima malu energetsku vrednost ali je zato bogat mineralima i vitaminima (kupus ima kalcijuma više nego bilo koja druga biljka). Zatim, bogat je kalijumom, gvožđem, sumporom, magnezijumom, bakrom, fosforom. Malo je poznato da je kupus po sadržaju vitamina C ravan limunu ili naranđži. Sadrži još i vitamin B1, kao i provitamin A. Za ishranu kupus se koristi svež, kuvan ili ukiseljen. Utvrđeno je da je kupus zdraviji sirov nego kuvan, a škodljiv je po zdravlje ako se prži ili dinsta na masti. Kuvanjem ili prženjem iz kupusa nestaju njegovi najvažniji sastojci. Kiseli kupus i rasol su, kao i sirov, veoma zdravi i lekoviti. Čaša raso la blagotvoran je jutarnji napitak. Sok od svežeg kupusa podstiče razmenu materija, sprečava pojavu čira ili gastritisa. Lekovite obloge se prave od lista kupusa.